بلغارستان (اروپا)

  • پایتختصوفیه
  • واحد پوللو
  • زبان رسمیبلغاری
  • شهرهای مهمصوفیه،پلوودیو، وارنا، پلون، بورگاس، روسه
  • جمعیت7,050,034
ساعت محلی بلغارستان:

جغرافیا:

بلغارستان در جنوب شرقی اروپا قرار دارد و مساحتی بالغ بر 111000 کیلومتر مربع را در شمال شرقی شبه جزیره بالکان دارد. بلغارستان از شمال با رومانی (خط مرزی در امتداد رود دانوب می رود و در سرزمین های شمال شرقی ادامه می یابد)، از جنوب با ترکیه و یونان، از غرب با صربستان و مقدونیه (یوگسلاوی سابق) و از شرق با دریای سیاه همسایه است. پایتخت بلغارستان، صوفیه با جمعیتی بالغ بر 1 میلیون و 500 هزار نفر می باشد.

زیبایی های خارق العاده بلغارستان بسیار متنوع است؛ دشت ها و دره های وسیع، دره های شیب دار، گلهای زیبا در میان تپه ها، زمین های هموار و کوه های بلند در این سرزمین نسبتا کوچک قرار گرفته اند. رشته کوه های ریلا از بلندترین رشته کوه های بلغارستان و کل شبیه جزیره بالکان هستند. در کنار دریا 18 دریاچه و تعداد زیادی خلیج وجود دارد که بزرگترین آنها خلیج وارنا و بورگاس است.

آب و هوا:

شمال بلغارستان دارای آب و هوای معتدل قاره ای است؛ در حالی که جنوب بلغارستان آب و هوای متمایل به مدیترانه ای دارد. آب و هوا در مناطق با ارتفاع 1900-2000 متر بالاتر از سطح دریا کوهستانی و در امتداد سواحل دریای سیاه، دریایی است. آب و هوای مناطق ساحلی در زمستان خفیف تر و در فصل تابستان، سردتر از آب و هوای داخل کشور است. متوسط دما در سال، 10.5 درجه سانتی گراد، میانگین دما در ماه ژانویه حدود O ° C و دمای متوسط تابستان به ندرت 30 درجه سانتی گراد است.

مذهب:

86.6% مردم بلغارستان دین ارتدکس شرقی دارند که دین رسمی کشور است، 13.1% مردم مسلمان و 0.3% مردم، ادیان دیگری را می پرستند.

زبان:

زبان رسمی کشور، بلغاری است و تنها از الفبای سیریلیک استفاده می کنند. برای تسهیل گردشگران، علایم جاده و جهت ها در مناطق پرجمعیت، استراحتگاه ها، ایستگاه های راه آهن، فرودگاه ها و در کنار بزرگراه های اصلی حروف رومی هم نوشته شده است.

گردشگری:

بلغارستان شرایط عالی را برای گردشگری ارایه می دهد. ساحل دریای سیاه به دلیل شرایط جغرافیایی و آب و هوای فوق العاده آن شناخته شده است: دریا گرم، با جزر و مد تقریبا غیر قابل مشاهده، سواحل جنگلی و سواحل پهناوری که با شن و ماسه طلایی زیبا پوشیده شده اند. استراحتگاه های مدرن شرایط عالی را برای استراحت و تفریح ارائه می دهند.

هریک از کوه های بلغارستان دارای یک جذابیت منحصر به فردی است؛ قله های برفی پوشیده شده از کاج های انبوه که در زیر نور خورشید می درخشند. کلبه های راحت و دلپذیر و خانه های تعطیلات دلپذیر زیادی وجود دارد که در کوه ها هموار است. پیست های اسکی Borovets، Bansko، Pamporovo، Malyovitsa، Velingrad، Yundola و … در تابستان و زمستان به یک اندازه جذاب هستند.

بلغارستان به چشمه های مواد معدنی اش معروف است (بیش از 500 چشمه) و بسیاری از آنها برای درمان باکتری استفاده می شود. بسیاری از مراکز سلامتی (اسپا) در بلغارستان ساخته شده اند.

0
  • 0