آذربایجان (آسیا)

  • پایتختباکو
  • واحد پولمنات
  • زبان رسمیآذربایجانی
  • شهرهای مهمباکو، گنجه، سومقاییت
  • جمعیت10,000,000
ساعت محلی آذربایجان:

پایتخت و شهرهای مهم

باکو، گنجه سومقاییت، مینگچویر نخجوان شیروان ، شکی یولاخ ، خان کندی، لنکران ، آقدام ، بردع

زبان رسمی در کشور آذربایجان زبان آذری و خط رسمی آن لاتین می باشد .

بر اساس آمار رسمی جمهوری آذربایجان حدود 9 میلیون نفر جمعیت دارد که 95 درصد مسلمان و 5 درصد از اقلیت های یهودی و ارمنی و مسیحی اردتدکس می باشند .

واحد رسمی پول آذربایجان منات با علامت اختصاری (AZN) می باشد. هر منات به 100 قسمت کوچک تر به نام گیپک تقسیم می شود. کلمه منات از کلمه روسی مونتا (Монета) به معنای سکه برگرفته شده. در زبان های ترکمنی و آذربایجانی از روبل شوروی نیز به عنوان منات یاد می شود. در آذربایجان سکه های 1، 3، 5، 10، 20 و 50 گیپکی و اسکناس های 1، 3، 5، 10، 20، 50 و 100 مناتی وجود دارد.

تعطیلات رسمی و مذهبی

سال نو میلادی
در آذربایجان روزهای اول و دوم ژانویه به مناسبت سال نوی میلادی تعطیل می باشد.

روز شهدا (روز عزا)
روز شهدا یا روز ملی عزا در کشور آذربایجان در تاریخ بیستم ژانویه می باشد، چراکه در چنین روزی در سال 1990 ارتش سرخ شوروی به قسمتهایی از کشور آذربایجان حمله کرد و در پی آن تعدادی از شهروندان این کشور را به هلاکت رساند. از این رو مردم این کشور از این روز به عنوان روز قتل عام یاد می کنند و به عنوان یک روز تعطیل در تقویم رسمی آذربایجان به ثبت رسیده است.

روز زن
در تاریخ بین المللی روز هشتم مارس مصادف با روز بزرگداشت نام و احترام به روح بزرگ بانوان می باشد. این روز به نشان عظمت روح زن و ایستادگی او در برابر جهان مردها انتخاب گردیده. آذربایجانی ها هم مانند دیگر مردم جهان در این روز از مقام بانوانشان تجلیل می کنند.

عید نوروز (نوروز بایرام)
عید نوروز یا آغاز سال نو در آئین زرتشتی جزو یکی دیگر از فستیوال های آذربایجان به شمار می رود که در آذربایجان به مدت 5 زور تعطیل می باشد. در این روز که در تاریخ بیست و یکم ماه مارس برپا می شود آذربایجانی های میز نوروز می چینند و آن را با شیرینی، شمع، میوه های خشک و تخم مرغ های رنگی تزئین می کنند. در بعضی از کشورها رسوم نوروز با چیدن سفره هفت سین برگزار می شود، سفره ای که با سبزه، سرکه، سنبل، سیب، سماق، سکه و سیر پر می شود. همچنین تنگی از ماهی قرمز دقیقا در مرکز این سفره خودنمایی می کند و اعتقاد بر این است ماهی ها در زمان تحویل سال نو در جهت شمال حرکت می کنند.

روز پیروزی
در تاریخ آذربایجانی روز نهم ماه مه مصادف با پیروزی جمهوری شوروی بر آلمان ها در طی جنگ جهانی دوم می باشد. در این روز مردم آذربایجان یاد و خاطره سربازانی که در طول جنگ جانشان را از دست دادند گرامی می دارند و جشن می گیرند.

روز جمهوری
در آذربایجان روز بیست و هشتم ماه مه که مصادف با شکل گیری جمهوری دموکراتیک آذربایجان در سال 1918 تعطیل می باشد.

روز رستگاری مردم آذربایجان (Day of National Salvation of Azerbaijani People)
روز پانزدهم ژوئن در تاریخ آذربایجان مصادف با بازگشت حیدر علی اف به منصبش می باشد، بازگشتی که منجر به ایجاد تغییراتی عمده در اقتصاد و زندگی اجتماعی مردم آذربایجان شد و ثباتی شگرف را در این کشور به وجود آورد. این روز نیز جزو یکی از تعطیلات عمومی آذربایجان به شمار می رود.

روز نیروهای نظامی جمهوری آذربایجان
در آذربایجان بیست و ششم ژوئن به مناسبت روز نیروهای نظامی جمهوری آذربایجان تعطیل می باشد.

روز حاکمیت دولتی (State Sovereignty Day)
در تاریخ هیجدهم اکتبر سال 1991 قانون اساسی درباره استقلال دولت جمهوری توسط پارلمان یا مجلس شورا به تصویب رسید و اجرا شد. در آذربایجان این روز تعطیل است و مردم این کشور آن را به نشان استقلال آذربایجان جشن می گیرند.

روز قانون اساسی
در تاریخ دوازدهم نوامبر سال 1995 همزمان با پذیرفتن استقلال جمهوری آذربایجان، اولین قانون اساسی آذربایجان مستقل تصویب گردید. این روز در تاریخ آذریابجان روز قانون اساسی نام دارد و جزو تعطیلات عمومی به شمار می رود.

روز تولد ملی
در تاریخ آذربایجانی هفدهم نوامبر مصادف با روز تولد ملی بوده و تعطیل می باشد. مردم این کشور پس از 70 سال زندگی تحت رژیم کمونیست شوروی به خیابان ها ریختند و آزادی خود را فریاد زدند. این روز آغاز صفحه ای با شکوه در تاریخ جنبش آزادیبخش ملی این کشور به حساب می آید.

روز همبستگی آذری های جهان (Solidarity Day of World Azerbaijanis)
روز همبستگی آذری های جهان مصادف با سقوط دیوار برلین، که آذری های جمهوری خود مختار نخجوان با برداشتن مرزهای ایران و شوروی در تاریخ سی و یکم دسامبر سال 1989 می باشد. آذری ها با انجام این کار خواهان اتحاد با آذری های ایران شدند.

عید قربان (قربان بایرام)
می توان از عید قربان که یک تعطیلی دو روزه است به عنوان سنتی بسیار شناخته شده در میان جوامع مسلمین نام برد، این روز مصادف با پایان زیارت حاجی ها در مکه می باشد. عید قربان از روایت حضرت ابراهیم و تصمیم وی برای قربانی کردن فرزندش در راه خدا نشات گرفته، حضرت ابراهیم بعد از اینکه از آزمون الهی در راستای قربانی کردن پسرش در راه خداوند سربلند بیرون آمد مورد محبت خداوند قرار گرفت. پرودگار نیز در پاسخ به عملکردش پاداشی برای وی در نظر گرفت و گوسفندی را به وی اعطا نمود تا به جای فرزندش قربانی گردد.

رمضان (عید رمضان)
همزمان با به پایان رسیدن ماه رمضان جشن و سروری عظیم در جامعه مسلمین جهان برپا می شود. جشنی بزرگ به نام عید فطر و مصادف با آخرین روز ماه رمضان. آذربایجانی ها از این روز به عنوان عید رمضان یاد می کنند و به مدت دو یا سه روز تعطیل می باشند. در این روز خانواده و دوستان در کنار هم جمع می شوند و با خرید گل و شیرینی و اهدا پول به خیریه به جشن و سرور می پردازند. نماز عید در مسجد برپا شده و بعد از آن مسلمین به یکدیگر این عید بزرگ را تبریک می گویند.

شماره تماس های اضطراری
– شماره آمبولانس 103
– آتش نشانی 101
– اضطراری گاز 104
– ساعت سخنگو 106
– پلیس 102

0
  • 0