ایروان

دمای فعلی هوا :
 • کشور ارمنستان
 • جمعیت ۱,۰۷۵,۸۰۰
 • پیش شماره تلفن ۱۰ ۳۷۴+
 • منطقه زمانی UTC+۴
ساعت محلی ایروان:

ایروان یا به اصلاح “شهر خورشید و نور” پایتخت پر جنب و جوش ارمنستان و بزرگترین شهر این کشور است. ایروان با تاریخ باستانی، فرهنگ رنگارنگ، جاذبه های طبیعی، نشانه های تاریخی، معماری منحصر به فرد، شاهکار های دوران باستان، غذاهای متنوع و لذیذ و مهمان نوازی شرقی از دلایل سفر به این شهر باشکوه است.

ایروان تاریخی هزارساله دارد. این شهر در سال 782 میلادی ساخته شد و در این سال، ایروان 2794 اُمین سالگرد خود را جشن می گیرد؛ یک رویداد بزرگ برای همه ارامنه که در یکی از قدیمی ترین شهرای جهان زندگی می کنند. ایروان قدیمی تر از آتن و جوان تر از رم است.

در حال حاضر ایروان، فعالیت های متعددی را برای افزایش بازدید از مکان های دیدنی شهرش انجام می دهد. از آنجا که ارامنه یکی از مهمان نواز ترین مردمان دنیا هستند، تابحال هیچ توریستی احساس بودن در کشور بیگانه نداشته و یا ناراضی به کشورش برنگشته است.

مکانهای دیدنی شهر در مرکز شهر متمرکز شده اند و بنابرایت دسترسی به این مکان ها کار آسانی است. بعضی از مکان هایی که با تاریخ غنی و زیباییشان شما را مبهوت می کند :

 • کاسکاد باشکوه ایروان؛ که تمام چشم انداز شهر را در مقابل شما باز می کند،

 • مام ارمنستان؛ که به نظر می رسد شهر را در برابر تجاوزات خارجی محافظت می کند،

 • خانه اپرا؛ که معماری نفس گیر و باشکوهی دارد،

 • میدان جمهوری با چشمه های رقصان رنگارنگ،

 • مسجد آبی نفیس، که تنها مسجد باقی مانده در ایروان است،

 • و زیزِرْناکابرْت (یادمان نسل کشی ارمنی ها) که یادبود نسل کشی ارامنه را می توان آنجا یافت.

خیابان های پرجنب و جوش ایروان، معمولا در زمان غروب و نیمه شب همیشه روشن است. انواع مختلفی از مراکز فرهنگی و موزه ها، کافه ها، چایخانه ها که چای هایش طعم تازگی دارد، باشگاه های کاراته با آخرین فناوری ها و رستوران هایی که بهترین کباب ها و نوشیدنی ها را ارایه می دهد، به جذابیت غرور آمیز ایروان کمک کرده و آن را تضمین می کند. خیابان شمالی که در نزدیکی میدان جمهوری واقع شده است و خانه اپرا که در آن بوتیک های مختلف لباس و کفش مد روز در آنجا یافت می شود. همچنین این خیابان یکی از خیابان های اصلی است که ارامنه دوست دارند آنجا گرد هم آیند.

شبهای ایروان و روزهای ایروان دو شهر متفاوت از یکدیگرند. در طول روز همه عجله دارند! عجله برای رفتن سرکار، برای رفتن به دانشگاه، برای رفتن به مهد کودک، یا حتی عجله مردمی که فقط با عجله بدون داشتن مقصد به اینجا و آنجا می روند. جالب اینجاست که آنها معمولا با چهره هایی بی حال قدم می زنند که آنها از زندگیشان ناراضی اند یا از غمگین ترین مردم جهان اند. در حالیکه این تصویر در طول شب متفاوت است. تمامی آن عجله های روز به قدم های زیبا و برازنده در سراسر خیابان ها تبدیل می شود و چهره های خوشحال و خندان جایگزین بیحالی و سردی طول روز می شود.

هنگامی که در خیابان های ایروان قدم می زنید یا از پنحره هتل به شهر نگاه می کنید، ممکن است یک برج ببینید. این برج تلویزیون ایروان است که در حال حاضر با با چراغ های رنگارنگ تزیین شده است و به همین دلیل چشم انداز زیبایی برای مسافرین ایجاد کرده است. اگر از یک فاصله دور به برج نگاه کنید ممکن است آنرا شبیه برج ایفل ببینید! اما اگر از نزدیک آنرا ببینید شباهتی به ایفل ندارد. به هرحال، رنگ ها باعث جذابیت برج می شوند.

ایروان در قسمت شمال شرقی دشت آرارات در سواحل رودخانه هرازدان قرار دارد و از سه طرف کوه احاطه شده است. به همین خاطر، آب و هوا نشان می دهد که در اواخر بهار، تابستان و پاییز بهترین زمان برای بازدید از ایروان است که بتوانید از تمامی مزایا و آفرها استفاده کنید.

ایروان مرکز اصلی فرهنگی، صنعتی و هنری ارمنستان است.

0
 • 0